Temat usprawnienia indywidualnego publicznego transportu miejskiego w Aglomeracji Śląskiej motywem przewodnim tegorocznej edycji hackathonu Politechniki Śląskiej.
Idea wykorzystania hackathonu nie tylko jako sposobu wymiany doświadczeń, ale również okazji do wykorzystania technologii w celu polepszenia jakości życia lokalnej społeczności, jest bliska misji SoftServe. Ta firma IT dołączyła w tym roku do grona partnerów wydarzenia i jako główny sponsor przygotowała zadania konkursowe. Poruszały one problemy związane z indywidualnym publicznym transportem miejskim, skupiającym wszelkie dostępne środki, tj. hulajnogi, rowery, skutery czy samochody na minuty. – Uczestnicy stanęli na wysokości zadania, a prezentacje pochłonęły mnie na tyle, że sam miałem ochotę zadać im kilka pytań odnośnie aplikacji, które tworzyli. Zdecydowanie uważam cały BIT Festival za sukces – komentuje wydarzenie Konrad Ponikwa, organizator hackathonu.
Hackathon odbył się w dniach 26-27 listopada w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko. Drużyny miały 24 godziny na stworzenie rozwiązania wspierającego korzystanie z indywidualnego transportu publicznego w Aglomeracji Śląskiej. – Wyzwaniem dla uczestników okazał się nie tylko dobór odpowiedniej technologii, w której stworzona została aplikacja, ale również wybór odpowiednich algorytmów przetwarzania danych, wykorzystanie API usług dostępnych u zewnętrznych dostawców, czy wreszcie zapewnienie odpowiedniej jakości dostarczonego kodu. Nie można również zapomnieć, że jednym z kryteriów ostatecznej oceny była prezentacja rozwiązania przed pozostałymi zespołami oraz jury – mówi Michał Bochenek, Big Data Architect w SoftServe Poland, juror hackathonu.
Aplikacja lokalizująca pojazdy
Zwycięska drużyna pracowała nad stworzeniem i implementacją algorytmu odnajdywania najbliższego dostępnego środka transportu. Jednym z istotnych aspektów zadania była propozycja rozwiązania problemu „porzuconych” pojazdów (hulajnogi, skutery).
Ostatecznie zaprojektowano rozwiązanie w postaci aplikacji mobilnej. Korzystając z danych określających obecne położenie urządzenia użytkownika oraz bazy informacji o pozycji zakończenia ostatniej podróży pojazdów poszczególnych dostawców, wyświetla ona listę pojazdów znajdujących się w otoczeniu użytkownika, odległość od pojazdów oraz orientacyjną cenę ich wypożyczenia. Interesującym rozszerzeniem zaproponowanym przez zwycięską drużynę jest system punktów lojalnościowych, przyznawanych zgodnie z określonymi dla historycznych przejazdów zasadami. W ramach tego systemu można otrzymywać zniżki czy też informacje o ilości emisji CO2 zmniejszonej wskutek wybrania środka transportu z prezentowanej listy.
— Pewnych rzeczy, szczególnie technicznych, można się nauczyć. To jest tylko kwestia czasu. To, co obecnie jest trudniejsze do znalezienia na rynku pracy, to odwaga, determinacja i nastawienie na to, aby rozwiązać dany problem. Jestem pod ogromnym wrażeniem wszystkich prezentacji. Uczestnicy udowodnili, że mają wszystkie kompetencje, aby w przyszłości osiągnąć sukces zawodowy – dodaje Agnieszka B. Dąbrowska, Wrocław DevCenter Director w SoftServe Poland.
BIT Festival w Gliwicach
Hackathon był jednym z wydarzeń organizowanych w ramach BIT Festival Stowarzyszenia Studentów BEST Gliwice. Podczas tegorocznej edycji studenci mieli okazję nie tylko wziąć udział w hackathonie, ale i w konferencji IT, wirtualnych targach pracy oraz turnieju gier komputerowych – LAN party.
—
SoftServe to międzynarodowa firma IT, która wykorzystując najbardziej innowacyjne technologie, zmienia sposób, w jaki przedsiębiorstwa na całym świecie prowadzą swój biznes. Działają w obszarze big data, internetu rzeczy, machine learning, obliczeń cyfrowych, bezpieczeństwa informatycznego czy projektowania UX. Jest oficjalnym partnerem technologicznym m.in. Amazon Web Services czy Google Cloud Platform. W 2020 roku firma otrzymała także certyfikat Great Place to Work, a w 2021 roku znalazła się na liście najlepszych miejsc pracy w Europie.
Więcej informacji o firmie oraz oferty pracy są dostępne na stronie: career.softserveinc.com/poland.