Gdzie znajduje się „Dworzec Roku” 2021?

Wskaż najlepszy dworzec kolejowy 2021 roku. To od Twojego głosu zależy, który obiekt dostanie nagrodę. Nie wahaj się – weź udział w IV edycji prestiżowego konkursu „Dworzec Roku”. Twój głos może odmienić oblicze polskiej kolei!

Już po raz czwarty ruszył konkurs „Dworzec Roku”, wspólna inicjatywa Fundacji ProKolej i Fundacji Grupy PKP. Niezależni eksperci, wspólnie z internautami i podróżnymi, wskażą najlepsze praktyki, które znalazły zastosowanie w dworcowej przestrzeni. Kto wygra kolejowe zmagania i zdobędzie prestiżowy tytuł „Dworca Roku” 2021?

W maju rozpoczęliśmy etap zbierania propozycji polskich dworców kolejowych do konkursu. Każdy może zgłosić swoją propozycję. Na zgłoszenia czekamy do 11 lipca. Po wstępnej selekcji, dokonanej na podstawie obiektywnych kryteriów, wybierzemy te, które przedstawimy niezależnym ekspertom – tłumaczy dr Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej, pomysłodawca konkursu – to właśnie oni dokonają szczegółowych audytów, czyli zbadają m.in. poziom świadczonych usług obejmujących takie kwestie jak: atrakcyjność, dostępność, czystość, estetyka, poczucie bezpieczeństwa czy powiązanie z systemem lokalnego transportu oraz poziom jakości obsługi pasażera.

Prezes zarządu Fundacji Grupy PKP podkreśla, że konkurs jest szansą na pokazanie, w jaki sposób rozwijają się obiekty dworcowe w Polsce. To również okazja do wsłuchania się w głos pasażerów, bo to przede wszystkim z myślą o nich w ostatnich latach dworce kolejowe przechodzą zauważalne zmiany na lepsze.

To wyjątkowy projekt, który doskonale wpisuje się w zakres działań Fundacji Grupy PKP. Dokładamy wszelkich starań, by inicjować i promować wydarzenia wspierające rozwój polskiej kolei. Konkurs na „Dworzec Roku” przyczynia się do upowszechniania pozytywnych przemian wśród osób podróżujących pociągami. Opinie pasażerów są także cenną wskazówką, pokazującą kierunek, w jakim powinny zmierzać dalsze działania, których zadaniem jest budowa kolei nowoczesnej, bezpiecznej i przyjaznej dla odbiorcy – dodała Katarzyna Kucharek.

Zwieńczeniem pracy niezależnych ekspertów jest internetowe głosowanie. Tu udział może wziąć każdy. W minionych edycjach oddano ponad 20 000 głosów. To pokazuje poziom zainteresowania wskazaniem najlepszych praktyk na kolei. Zeszłoroczne zmagania wygrał dworzec w Przemyślu i Rudzie Chebziu. Kto będzie tegorocznym laureatem? O tym przekonamy się już w listopadzie!

Zapraszamy do przesłania zgłoszenia za pośrednictwem strony internetowej: https://dworzec-roku.pl/glosowanie/.

Fundacja ProKolej – utworzona w 2013 roku organizacja pozarządowa działająca na rzecz rozwoju kolei w Polsce. Stanowi platformę współpracy dla firm, administracji, pasażerów i użytkowników transportu szynowego.

Fundacja Grupy PKP – to pierwsza tego typu organizacja założona przez spółkę z branży kolejowej – Polskie Koleje Państwowe S.A. Od początku istnienia, czyli od roku 2013, stawia sobie za cel m.in. pogłębianie wiedzy oraz świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego, promowanie nowych technologii i innowacji dla kolejnictwa oraz ochronę dóbr kolejowych o wartości historycznej i artystycznej. Jest również platformą współpracy dla firm, administracji, pasażerów oraz użytkowników kolei. W swoich działaniach Fundacja wychodzi także poza obszar związany z koleją – między innymi poprzez inicjatywy na rzecz marginalizowanych grup społecznych oraz organizację zbiórek charytatywnych na rzecz potrzebujących.

Jaki dworzec został„Dworcem Roku” w 2018?

Zwycięzcą nagrody głównej w 2018 r. został dworzec w Wągrowcu. Po podsumowaniu wyników nagrodę publiczności otrzymał dworzec w Kartuzach, który zdobył 1,7 tys. głosów. Po weryfikacji ich stanu i opinii użytkowników do finałowej 10 zakwalifikowane zostały: Bielsko Biała, Bydgoszcz Główna, Gdynia Główna, Kartuzy, Katowice, Tarnów, Toruń Główny, Warszawa Centralna, Wągrowiec oraz Wrocław Główny.

Jaki dworzec został„Dworcem Roku” w 2019?

Decyzją jury w drugiej edycji konkursu dworcowego zwyciężył dworzec Ruda (Śląska) Chebzie. W finałowej dziesiątce znalazły się: Bydgoszcz Główna, Jarocin, Katowice, Kraków Główny, Olsztyn Zachodni, Ruda Śląska Chebzie, Tarnów, Warszawa Centralna, Wodzisław Śląski oraz Wrocław Główny. W głosowaniu rozstrzygającym o przyznaniu tytułu „nagrody publiczności” wzięło udział prawie 3,2 tys. osób. Najwięcej głosów (1,6 tys.) otrzymał dworzec w Tarnowie.

Jaki dworzec został„Dworcem Roku” w 2020?

W 2020 r. zwycięzcą nagrody głównej został samorządowy dworzec z Goczałkowic Zdrój. Po podsumowaniu głosowania przeprowadzonego na stronie konkursu zwycięzcą nagrody publiczności został dworzec w Przemyślu, który zdobył ponad 4,8 tys. głosów. W finałowej dziesiątce znalazły się: Bydgoszcz Główna, Czeremcha, Gliwice, Oświęcim, Piaseczno, Przemyśl Główny, Starogard Gdański, Wodzisław Śląski, Wrocław Główny, Goczałkowice-Zdrój.