Katowice najmniej zakorkowanym miastem w Polsce

Po raz kolejny Katowice są najmniej zakorkowanym miastem w kraju – tak wynika z najnowszego raportu rocznego, przedstawionego przez firmę Tom Tom. Średni poziom zakorkowania miasta to zaledwie 17%, a w ciągu roku było 50 dni bez korków. W ubiegłym roku Katowice również były na szczycie listy najmniej zakorkowanych miast w Polsce.

– Coroczny raport firmy Tom Tom pokazuje, że działania podejmowane w Katowicach na rzecz zrównoważonego transportu przynoszą wymierne efekty. Wprowadzona w Śródmieściu w 2015 roku strefa Tempo 30, która w latach kolejnych została rozszerzona także na wybrane dzielnice, to jeden z przykładów działań na rzecz płynnego ruchu w Katowicach. Promujemy transport rowerowy, a z każdym rokiem stacji wypożyczania rowerów miejskich przybywa. Otworzyliśmy trzy centra przesiadkowe, z których kierowcy na razie mogą korzystać bez płacenia za parkingi. Inwestujemy w infrastrukturę drogową, aby ruch tranzytowy odbywał się sprawnie. W ubiegłym roku zakończyliśmy przebudowę DK81 w Piotrowicach, a cały czas trwają także prace na DK86 w Giszowcu. To wszystko przekłada się na jakość poruszania po mieście i mniejsze korki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Z raportu firmy Tom Tom wynika, że średni poziom zakorkowania miasta wzrósł co prawda o 1 punkt procentowy i w tym roku wyniósł 17%, ale może to być efekt twardego „lock downu” z 2020 r., który spowodował znaczne zmniejszenie ruchu w większości polskich miast. Najmniej zakorkowane miesiące w 2021 roku to marzec, kwiecień i lipiec, a największy ruch samochodowy odnotowano w listopadzie.

Największe natężenie ruchu w Katowicach jest w dni robocze, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Co ciekawe, większe jest po południu niż rano, a największe natężenie ruchu występuje w piątki między godz. 15, a 16. W całym 2021 roku kierowcy spędzili dodatkowo 69 godzin podczas podróży w godzinach szczytu, czyli 2 dni i 21 godzin. To o 12 godzin mniej, niż w 2019 r.

Na 12 polskich aglomeracji, które brane są pod uwagę w corocznym badaniu Katowice po raz kolejny wypadły najlepiej. Na drugim miejscu uplasowało się Bielsko-Biała, a na trzecim Białystok. Najbardziej zakorkowanym polskim miastem jest ŁódźTomTom Traffic Index został opracowany już po raz 11. Raport powstaje na podstawie danych gromadzonych z 600 milionów urządzeń na świecie, dzięki czemu jest wiarygodnym źródłem informacji. Swoim zasięgiem obejmuje drogi w 404 miastach z 58 krajów. W globalnym zestawieniu Katowice zajęły 294 miejsce, czyli również daleko od najbardziej zakorkowanych europejskich miast, wśród których przodują Stambuł, Moskwa i Kijów.