Będzie nowy fotoradar na Hetmańskiej w Poznaniu! Jak do tej pory jeździli kierowcy? Yanosik sprawdza!

O ulicy Hetmańskiej w Poznaniu zrobiło się głośno za sprawą dwóch śmiertelnych wypadków, które miały miejsce w tym roku. Nie tylko te dwie tragedie popchnęły władze miasta do złożenia wniosku o zamontowanie nowego fotoradaru w tym miejscu. Kierowcy nagminnie pędzą tą ulicą, zwłaszcza w późnych godzinach. Poprosiliśmy ekspertów z Yanosika o sprawdzenie zachowań kierowców na tej najbardziej kolizyjnym odcinku ulicy Hetmańskiej.

Szybcy i wściekli w Poznaniu?

Na ulicy Hetmańskiej bardzo często zdarza się, że kierowcy mają cięższą nogę na gazie. Zwłaszcza w godzinach wieczornych, w których ruch jest mniej natężony, a długość całej ulicy Hetmańskiej „zaprasza” do testowania możliwości swojego samochodu. I niestety nadmierna prędkość na tym odcinku jest zazwyczaj przyczyną wypadków – trasa, pomimo tego, że jest prosta, to jest niebezpieczna. Zwłaszcza, gdy występowały opady. Nawierzchnia jest wówczas mokra i łatwiej wpaść w poślizg.

Jednym z tegorocznych wypadków na tej trasie w Poznaniu był ten, w którym kierowca jechał z nadmierną prędkością, odcinkiem ul Hetmańskiej, za ul. Górecką w stronę Starołęki. Prowadzący najprawdopodobniej nie zapanował nad kierownicą. Auto jechało szybko, a tego dnia panowały trudne warunki pogodowe – padał deszcz i jezdnia była mokra. Gdy pojazd znalazł się na łuku drogi, wpadł w poślizg i uderzył w słup trakcyjny – obok przebiegają tory tramwajowe. Doszło do pożaru – dwie osoby zginęły na miejscu.

Poznańscy kierowcy pędzą “Hetmaną”?

Eksperci z Yanosika sprawdzili zachowania kierowców na odcinku ul Hetmańskiej, który ma zostać objęty pomiarem fotoradarów – czyli od skrzyżowania z ul. Kolejową do skrzyżowania z ul. Dmowskiego. Trasa ma ograniczenie do 50 km/h.

Sprawdziliśmy średnie prędkości jazdy w październiku w piątki, soboty i niedziele od godziny 20 do 23 oraz od północy do 2 w nocy. To godziny, w których ruch nie jest natężony, a kierowcy często przyspieszają na tym odcinku ul. Hetmańskiej – informuje Julia Langa, Yanosik Autoplac

Dane z systemu Yanosik wskazują, że kierowcy nie przestrzegają ograniczenia prędkości do 50 km/h właśnie w dni weekendowe. Od godziny 23:00 przyspieszają nawet do 58 km/h, co widać głównie w niedziele. W soboty prędkość utrzymuje się w poziomie limitu do godziny 23. W późniejszych porach widać wzrost średniej prędkości jazdy nawet do 59 km/h. W piątki, z kolei – średnia prędkość jazdy wzrasta po północy – kierowcy przyspieszają do 55 km/h.

Jak wygląda sytuacja na ul. Hetmańskiej w dni robocze?

Porównując ten sam przedział czasowy w dni robocze widoczna jest znaczna różnica. Co ciekawe, wielu kierowców przekracza ograniczenie prędkości na ul. Hetmańskiej nawet o niecałe 20 km/h w poniedziałki, po godzinie 1 w nocy – komentuje Julia Langa, Yanosik Autoplac.

W dni robocze kierowcom również zdarza się przekroczyć limit obowiązujący na ul. Hetmańskiej. Największe przekroczenie ograniczenia można zauważyć w poniedziałki o 1 w nocy – tu kierowcy jadą ze średnią prędkością 69 km/h, o 2 w nocy prędkość spada do 63 km/h, co jest także wykracza poza obowiązujący limit 50 km/h.

Za przekroczenie prędkości jazdy o 19 km/h grozi mandat od 50 do 100 zł i 2 punkty karne. Konsekwencje mogą być znacznie gorsze, zwłaszcza jeśli nawierzchnia jest śliska. Na ul. Hetmańskiej łatwo wpaść w poślizg i stracić panowanie nad pojazdem, zwłaszcza że na trasie jest dużo wybrzuszeń, które mogą się przyczynić do utraty przyczepności.

Yanosik sprawdził również średnie prędkości od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10 do 15. W tym czasie kierowcy zdecydowanie jadą wolniej, co jest spowodowane większym natężeniem ruchu na tej trasie.

Nowy fotoradar jeszcze w tym roku!

O montaż urządzenia zabiegano już od dawna. Dopiero w dniu 14 października udało się uzyskać potwierdzenie od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, że lokalizacja nowego fotoradaru została zaakceptowana, zarówno przez GITD jak i policję. Prawdopodobnie nowe urządzenie zostanie zamontowane jeszcze w grudniu tego roku.

  • Z danych systemu Yanosik wiemy, że fotoradary działają bardzo efektywnie. Kierowcy potrafią zwolnić przed urządzeniami nawet na kilkaset metrów do prędkości niższej niż obowiązujący limit. Przykładem są choćby fotoradary zamontowane ostatnio na moście Poniatowskiego w Warszawie. Po uruchomieniu mierników kierowcy zwolnili do średniej prędkości 40 km/h – tym samym przestrzegając obowiązującego limitu prędkości – komentuje Julia Langa, Yanosik Autoplac

Miasto niejednokrotnie apelowało do kierowców, aby nie jechali ul. Hetmańską z nadmierną prędkością. Wprowadzano ograniczenia, ale te niestety nie przynosiły skutecznych rezultatów. Stąd nadzieja, że fotoradar, który jest uznawany za bardzo skuteczne narzędzie poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego, zadziała i kierowcy zwolnią.