Na co musisz uważać, gdy auto zmienia właściciela? Jest kilka pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Sprzedawcy lub kupujący samochód używany mogą zapomnieć o kilku ważnych sprawach związanych ze zmianą właściciela pojazdu. Niestety jeśli do tego dojdzie mogą zapłacić karę. Jakie pułapki czekają na kierowców, którzy chcą zmienić samochód? Sprawdźcie!

Niedotrzymanie terminu grozi karą

Od 1 lipca tego roku skrócony został czas przerejestrowania auta. Nie trwa już 180 dni, a 60 dni. Nabywca pojazdu, który nie wykona tej czynności w terminie może zapłacić karę grzywny do 1000 zł. Zmiany spowodowane były pandemią, a dotyczą samochodów nowych, używanych, zakupionych w Polsce, a nawet sprowadzanych z Unii Europejskiej. Niestety skrócenie czasu na przerejestrowanie samochodu sprawia wielu kierowcom problem, ze względu na to, iż w niektórych wydziałach komunikacji czas na dopełnienie formalności przekracza wyznaczony na to okres.

Ubezpieczenie OC przy sprzedaży auta

Sprzedając samochód sprzedajemy go łącznie z polisą OC. Nowy i stary właściciel pojazdu mają określone obowiązki, których zaniedbanie może mieć kosztowne konsekwencje. Sprzedając samochód musimy powiadomić ubezpieczyciela w ciągu 14 dni. Leży to w naszym interesie.

Jeśli zapomnimy zgłosić ubezpieczycielowi faktu sprzedaży auta i tym samym nie będzie to zarejestrowane w systemie towarzystwa ubezpieczeniowego, to wypadki, które spowoduje nowy właściciel obciążą konto poprzedniego. Co za tym idzie – przy składce za polisę dla kolejnego auta możemy się spodziewać wyższych kwot, ponieważ firmy ubezpieczeniowe obliczają je na podstawie danych z systemu, w którym będą zawarte informacje o kolizjach.

  • W naszym serwisie klienci kupujący samochód używany mogą od razu zapoznać się z oferowanymi przez firmy ubezpieczeniowe polisami OC i nie tylko. Zamieszczamy również informację z datą wygaśnięcia ubezpieczenia interesującego klienta pojazdu w naszych ofertach. To ważny punkt, który przypomina o konieczności zakupu nowej polisy, po zawarciu umowy ze sprzedającym – mówi Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac

Zapłać składkę OC nawet po sprzedaży auta

Nie zdziw się, jeśli otrzymasz wezwanie do opłacenia składki OC po sprzedaży samochodu, jeśli uiszczałeś ją ratalnie. Jeśli nie zgłosisz sprzedaży auta i tym samym zmiany jego właściciela, to towarzystwo ubezpieczeniowe będzie oczekiwało należności od Ciebie.

Przepisy mówią o tym, że sprzedający ponosi tzw. Solidarną odpowiedzialność za opłatę składki do czasu skutecznego poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu i przesłania danych jego nabywcy.

  • KioskPolis, z którym współpracujemy przygotowuje dla naszych klientów oferty polis ubezpieczeniowych cyfrowo. Klient, który chce skorzystać z konkretnej oferty przygotowanej przez KioskPolis dla samochodu, który go interesuje, może ją zakupić przez Internet lub telefon. Cały proces odbywa się szybko i bez konieczności wychodzenia z domu. To wyjście naprzeciw potrzebom wszystkich zmieniających samochód, którym zależy na jak najszybszym załatwieniu formalności związanych z ubezpieczeniem nowego pojazdu – komentuje Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac

Kara nawet 5000 zł!

Aż 40% wykrytych nieubezpieczonych spraw przez UFG dotyczy osób, które wcześniej kupiły samochód używany i myślały, że polisa OC poprzedniego właściciela zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Jednak tak się nie dzieje. Nabywca nowego auta może skorzystać z ubezpieczenia osoby, która je sprzedaje wyłącznie do końca okresu zawartego w polisie. Po upłynięciu tej daty właściciel pojazdu musi wykupić nowe ubezpieczenie OC. A jeśli tego nie zrobi, to ryzykuje karą z UFG za brak polisy. W tym roku maksymalna kara za jej brak dla auta osobowego wyniosła 5600 zł.

Brak polisy OC może się skończyć zajęciem konta bankowego!

Kupując używany samochód należy sprawdzić, czy sprzedający przekazał nam aktualną polisę OC. Jeśli tak nie będzie, wówczas możemy liczyć się z karą od UFG, który jest bezwzględny w jej egzekwowaniu. Jeśli nie będziemy współpracować, wówczas możemy się liczyć nawet z zajęciem konta bankowego przez urząd skarbowy, który może uzyskać pieniądze z wynagrodzenia lub nadpłaty podatku dochodowego, a nawet z rachunków bankowych.

Kupując używany samochód zawsze sprawdzajcie polisę OC od poprzedniego właściciela. Najlepiej to zrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którego pochodzi. Pamiętajcie również by wypowiedzieć swoją polisę lub przekazać dane nabywcy auta, które sprzedaliście do towarzystwa ubezpieczeniowego, inaczej mogą Was spotkać niepotrzebne obciążenia finansowe, jeśli nowy właściciel pojazdu będzie brał udział w wypadku, a do tego wyższa składka nowej polisy ubezpieczeniowej dla kolejnego auta.