Beskidzkie atrakcje. Porąbka

Jest jedną z ciekawszych wsi na terenie województwa śląskiego, a znajdujące się tu atrakcje turystyczne z pewnością zasługują na uwagę. Porąbka przyciąga ciekawymi obiektami oraz malowniczym położeniem. Ta wieś rozłożyła się w dolinie Soły, u stóp Beskidu Małego, a piękna okolica sprzyja aktywnej turystyczne. Ci, którzy znajdą tu noclegi, będą mogli urządzać ciekawe wycieczki pieszej i rowerowe, będą mogli też spędzać czas na uprawianiu sportów wodnych. Utworzone na Sole jeziora (Międzybrodzkie i Żywieckie) idealnie nadają się do spędzania czasu w taki właśnie sposób. Pobliskie góry są też doskonałym miejscem dla tych, którzy chcą jeździć na nartach. Wycieczki na biegówkach lub korzystanie z tras zjazdowych na stokach góry Żar –oto kolejne atrakcje turystyczne, z jakich można tu skorzystać. Jest też Porąbka miejscowością atrakcyjną dla tych, którzy szukają ciekawych obiektów o znaczeniu historycznym. Jedną z ważniejszych ciekawostek jest tu zamek Wołek, którego ruiny znajdują się na wzgórzu górującym nad wsią.

Najważniejsza atrakcją jest tu jednak zapora na Sole, będąca obiektem wyjątkowym z kilku względów. Budowana na Sole w latach 1928-1937, pozwoliła na okiełzanie Soły i na utworzenie Jeziora Międzybrodzkiego. Co ciekawe, została ona zbudowana według projektu Gabriela Narutowicza – człowieka, który przeszedł do historii jako pierwszy prezydent PR. Przy tej zaporze w pierwszej połowie lat 50-tych XX wieku powstała elektrownia wodna. Do dziś jest ona jedną z największych ciekawostek w tej części kraju, a możliwość zwiedzenia jej jest dodatkowym magnesem dla odwiedzających Beskid Mały turystów.

Porąbka staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym w Beskidach. Liczne ośrodki wypoczynkowe sprawiają, że każdy może tu znaleźć noclegi w dogodnych warunkach i w przystępnej cenie. Czekają tu również wspaniałe atrakcje turystyczne oraz gęsta sieć szlaków, dzięki której można bez problemów planować wycieczki w rejonie tej miejscowości. Tu moc atrakcji czeka i zimą, i latem, a w pięknym otoczeniu każdy z nas szybko zregeneruje swe siły.