lato 2021: Weekend nad morzem Uważaj! GITD postawiło już nowy fotoradar!

Wyjeżdżasz nad morze? Uważaj, by nie wrócić z niechcianą pocztówką z wakacji! Zdjęcie z fotoradaru nie należy do pamiątek, które chcesz przywieźć do domu, po urlopie. Zwłaszcza, że uśmiechu na nim nie znajdziemy. Nie psuj sobie wakacji i sprawdź, gdzie pojawił się nowy fotoradar!

GITD nie próżnuje i aktywnie realizuje projekt uruchomienia nowych radarów w całym kraju. Pierwszy z nich działa już od 12 czerwca i to na bardzo popularnej trasie, którą przejeżdża duża część urlopowiczów. Uniknij mandatu i sprawdź, gdzie uważać na nowy punkt kontroli prędkości!

Nowy fotoradar już wita kierowców

Od soboty urlopowicze, którzy zmierzają w kierunku piaszczystych plaży województwa pomorskiego, mogą spotkać na Drodze Krajowej nr 6 w Sianowie nowy stacjonarny punkt pomiaru prędkości. To pierwszy fotoradar, który został zakupiony przez GITD w ramach projektu rozbudowy systemu fotoradarowego.

  • Taka niespodzianka może słono kosztować. Jednak musimy pamiętać, że nowe fotoradary poprawiają bezpieczeństwo na drogach. Zwłaszcza w trakcie sezonu wakacyjnego, w którym ruch drogowy jest znacznie większy. – informuje Julia Langa, Yanosik. – Ponad 80% kierowców Yanosika, przy miernikach prędkości jedzie o 20 – 30km/h wolniej, niż wymagają tego obowiązujące na kontrolowanym odcinku ograniczenia – dodaje.

Sianowo nie zostało wybrane przez przypadek. Wg analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, opracowanej przez Instytut Transportu Samochodowego, na tym odcinku już nie raz doszło do wielu zdarzeń drogowych. A w jego pobliżu nie ma żadnych urządzeń, które nadzorują ruch kierujących.

Większy tłum w trasie, niż na Krupówkach!

Od początku czerwca drogą krajową nr 6 przez Sianowo przejechało już 30 830 kierowców. A to dopiero początek sezonu wakacyjnych wojaży! Od momentu zamontowania nowego fotoradaru Yanosik odnotował już 6 064 pojazdów na odcinku z nowym fotoradarem. Ta liczba z pewnością wzrośnie co najmniej 3-krotnie, w miarę upływu letnich miesięcy.

Bieżący monitoring trasy znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo. Korzystając z nawigacji możesz również zasięgać informacji o drodze, którą jedziesz. W Yanosiku sprawdzisz aktualne rozmieszczenie fotoradarów, a także otrzymasz informacje o utrudnieniach na drodze. Pozwoli Ci to na szybsze podejmowanie decyzji, np.: jeśli Twoja trasa jest zakorkowana i znalezienie alternatywnej drogi do celu.

Niechciana dziura w budżecie wakacyjnym

Przypominamy, że ograniczenie prędkości na DK6 to 100 km/h. A zdjęcie z fotoradaru wiąże się z mandatem, który może mocno nadwyrężyć budżet wakacyjny oraz z punktami karnymi, których nikt nie lubi zbierać. O jakich kwotach mowa?

Za przekroczenie prędkości:

  • do 10 km/h – mandat 50 zł i 0 punktów karnych,
  • < 11 km/h – 20 km/h – mandat 50 – 100 zł, 2 pkt karne
  • < 21 km/h – 30 km/h – mandat 100 – 200 zł, 4 pkt karne
  • < 31 km/h – 40 km/h – mandat 200 – 300 zł, 6 pkt karnych
  • < 41 km/h – 50 km/h – mandat 300 – 400 zł, 8 pkt karnych
  • < 50 km/h – mandat 400 – 500 zł, 10 pkt karnych

GITD ostrzega, że to nie koniec!

W kolejce na uruchomienie czeka wciąż 26 stacjonarnych urządzeń kontrolujących prędkość, które zostały zakupione w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”.

Według założeń projektu, w kraju pojawi się 358 nowych urządzeń rejestrujących. Wśród nich 100 urządzeń pojawi się w nowych lokalizacjach, w tym: 39 urządzeń odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 fotoradarów, 30 urządzeń monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 rejestratorów monitorujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych, 11 przenośnych urządzeń rejestrujących w miejscach niebezpiecznych. Dodatkowo 247 urządzeń zostanie zainstalowanych w dotychczasowych lokalizacjach.

Nowe fotoradary pojawią się jeszcze w 14 województwach. Największa ilość zostanie zamontowana na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. Planowane uruchomienie wszystkich urządzeń ma nastąpić do końca lutego 2022 roku. Całość jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w oparciu o „Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.

W sezonie letnim znacznie łatwiej o zdjęcie z fotoradaru i mandat za przekroczenie prędkości. Zwłaszcza na nowych, nieznanych trasach, którymi jedziemy na upragniony urlop. Uniknij niechcianej pamiątki z wakacji i zabierz w trasę Yanosika, który ostrzeże Cię nawet przed świeżo uruchomionymi fotoradarami!