Startuje nabór do dofinansowania zakupu elektryka.

Coraz więcej osób rozważa zakup samochodu elektrycznego. Jest to spowodowane rosnącą świadomością ekologiczną wśród Polaków, a także chęcią posiadania nowoczesnego samochodu, którym bez problemu wjadą do planowanych stref czystego transportu w większych miastach. 12 lipca wystartował nabór do dofinansowania zakupu elektryka dla osób fizycznych. Jaki model wybrać? Eksperci z Autoplac doradzają!

Wystartował nabór do dofinansowania zakupu pojazdu elektrycznego dla osób fizycznych! Zainteresowane osoby mogą się zgłosić na pośrednictwem PSPA. Jakie są wymogi? Jakiego elektryka wybrać? Eksperci z Autoplac podpowiadają!

Program „Mój elektryk 2021”

PSPA ogłosiło, że wystartował już pierwszy nabór wniosków w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Mój elektryk”. O dofinansowanie mogą się ubiegać osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Jednak przedsiębiorcy i samorządy, a także inne podmioty instytucjonalne zostaną również zaproszone do programu w jego 2 etapie. W 3 etapie, z kolei, będą mogły wziąć udział banki, które za pośrednictwem firm leasingowych będą dystrybuować dopłaty do leasingu.

To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy są zainteresowani zakupem samochodu elektrycznego. Zwłaszcza, że większość klientów indywidualnych i przedsiębiorców wciąż wstrzymywała się z decyzją o zakupie elektryka, czekając na możliwość dofinansowania. W Autoplac wciąż obserwujemy przypływ ofert sprzedaży samochodów BEV i PHEV, a także ich rosnącą popularność wśród kupujących – informuje Marcin Korzeniewski, Autoplac.pl

Jaka będzie kwota dofinansowania?

Osoby fizyczne będą mogły liczyć na dofinansowanie do zakupu aut osobowych, całkowicie elektrycznych – BEV (kategoria M1). Podstawową, maksymalną kwotą dofinansowania będzie 18 750 zł. Z kolei, posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mogli liczyć na maksymalną dopłatę 27 000 zł.

Dofinansowanie dotyczy samochodów w cenie do 225 tys. zł. dla osób fizycznych, a dla posiadaczy „dużych rodzin” limit został zniesiony całkowicie.

Co z dofinansowaniem dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dofinansowanie do zakupu samochodów elektrycznych BEV o wartości maksymalnej 225 tys. zł. Poziom dofinansowania będzie zależny od kategorii pojazdu oraz jego średniorocznego przebiegu. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie dla więcej niż jednego pojazdu.

Kwota dofinansowania, którą proponuje program, to 27 tys. zł dla pojazdów kat. M1, ze średniorocznych przebiegiem powyżej 15 tys. km. Mniejszy przebieg umożliwi dopłatę 18,75 tys. zł. W kategorii L1e-L7e będzie można uzyskać wsparcie o wysokości 4 tys. zł (do 30% kosztów kwalifikowanych).

Zainteresowani zakupem samochodów dostawczych (kat. N1) lub pojazdów kat. M2 i M3 będą mogli liczyć na dofinansowanie w kwocie 70 tys. zł, jednak auta muszą mieć deklarowany średni przebieg roczny powyżej 20 tys. km. Mniejszy przebieg uprawnia do otrzymania dopłaty do 50 tys. zł.

Jakie auto elektryczne wybrać, aby uzyskać dofinansowanie?

Najpopularniejsze modele elektryków w naszym serwisie to Nissan Leaf, który zbiera świetne recenzje, a także BMW i3, które zadowala nawet najbardziej wymagających. Oba modele doskonale sobie radzą w miejskim ruchu, a także na trasach poza miastem. Nowoczesne wyposażenie aut sprawia, że jazda nimi to czysta przyjemność i ogromny komfort – informuje Marcin Korzeniewski, Autoplac.pl

Doskonałym wyborem dla osób, które mają mniejszą rodzinę będą właśnie Nissan Leaf czy BMW i3, które znajdziecie w szerokiej ofercie Autoplac, twórców Yanosika. Jednak dla posiadaczy większej rodziny, dla której bardzo istotnym parametrem jest pojemność samochodu, a także przestronność, świetnie sprawdzi się Hyundai Kona. To charakterny SUV, który pomieści rodzinę z trójką dzieci, a także zapewni im wysoki komfort podróży.