Tydzień Mobilności: Przejazd rowerowy, bar tlenowy na parkingu i kawa z ZTM

Wydarzenia specjalne na miejscach parkingowych w Katowicach, w tym bar tlenowy czy gry planszowe, a także przejazd rowerowy na trasie Bytom-Chorzów-Katowice. Takie atrakcje przygotowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia z okazji Tygodnia Mobilności, który przypada na dni 16-22 września, natomiast główne wydarzenia odbędą się z sobotę, 18 września. Dodatkowe atrakcje przygotowały poszczególne miasta i gminy – przez cały tydzień w różnych miejscach Metropolii będą odbywały się prelekcje w szkołach, warsztaty z bezpiecznej jazdy, animacje i inne wydarzenia specjalne. Tradycyjnie już, 22 września w Dzień bez samochodu, pasażerowie podróżujący z dowodem rejestracyjnym będą mogli skorzystać z komunikacji miejskiej ZTM bezpłatnie. Szczegóły poniżej:

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (zwany również Tygodniem Mobilności) to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku. Jej ideą jest zachęcanie mieszkańców do wybierania zdrowych, ekologicznych i zrównoważonych form transportu. Metropolia, jak co roku, włącza się w obchody Tygodnia Mobilności i przygotowała szereg wydarzeń. Odbędą się one w sobotę, 18 września.

Wydarzenia na parkingach/ 18.09, godz. 10:00-14:00 

14 miejsc postojowych w centrum Katowic na jeden dzień, w sobotę (18 września) w godz. 10-14, zmieni swoją funkcję, by stać się przestrzenią i sceną dla 7 mini wydarzeń. Będzie można tam skorzystać z baru tlenowego i pooddychać świeżym powietrzem, zrelaksować przy planszówkach i dobrej muzyce. W strefie napraw będzie można podregulować swoje rowery. Akcje parkingowe organizowane są wspólnie przez Miasto Katowice oraz Metropolię GZM w ramach Tygodnia Mobilności/Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na tych kilka godzin staną się miejscem spotkań i rozmów o tym jakich przestrzeni oczekujemy jako mieszkańcy – w jakich miejscach chcemy żyć, po jakich miastach chcemy się poruszać.

W tym roku Metropolia GZM wraz Miastem Katowice chcą zaprosić do udziału w mikrowydarzniach, których celem jest zwrócenie uwagi na przestrzeń miasta, na potrzebę jej współdzielenia przez różne potrzeby i oczekiwania mieszkańców, którzy występują w różnych rolach – są pieszymi, rowerzystami, kierowcami.

Wydarzenia na parkingach w Katowicach/Metropolia GZM, godz. 10:00-14:00:

  • ul. Ligonia, Mikrokoncert indie rock ze strefą gier planszowych, strefa chill
  • ul. Opolska, Bar tlenowy – zielone stanowisko, w którym mieszkańcy będą mogli skorzystać z tlenoterapii
  • ul. Jagiellońska, Otwarta kawiarnia czyli rozmowy o życiu, w której prowadzone będą dyskusje m.in. o tym jak się poruszamy po mieście i jak użytkujemy przestrzeń
  • ul. Warszawska, Stacja naprawy rowerów otwarta dla mieszkańców stacja naprawy rowerów świadcząca podstawowe naprawy / serwis w zakresie: regulacji roweru, kontrola stanu technicznego roweru, smarowanie łańcucha, regulacji hamulców, regulacji przerzutek, kasowania luzów na sterach
  • Plac Miarkiprezentacja 17 celów zrównoważonego rozwoju Katowice w 2022 roku będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego, poświęconego politykom miejskim, dlatego chcemy przybliżyć mieszkańców 17 celów zrównoważonego rozwoju.
  • ul. Morcinka warsztaty z renowacji mebli w duchu „zero waste” (Fundacja Bobrowe Żeremia) i inne aktywności przygotowane z lokalną społecznością (Rada Jednostki Pomocniczej nr 12, sklep Geszeft, Kino Kosmos). Na warsztatach mieszkańcy nauczą się podstaw renowacji mebli. Odnawianie mebli, szczególnie tych z okresu PRL, jest dziś modne i wpisuje się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego – napraw zamiast wyrzucić. Meble „z odzysku” osiągają wysokie ceny, ale te zniszczone można niedrogo kupić, a nawet uratować ze śmietnika i przywrócić im świetność. To tańsze a przede wszystkim dające dużo satysfakcji rozwiązanie. 

Przejazd rowerowy/ 18.09, start o godz. 10:00

W jaki sposób zamiana samochodu na rower może wpłynąć na miejską przestrzeń i środowisko? Będzie się można o tym przekonać podczas sobotniego przejazdu rowerowego na trasie Bytom-Chorzów-Katowice, który organizuje Metropolia. Celem będzie nie tylko promowanie zrównoważonych form przemieszczania się, ale także rozpowszechnianie idei mądrego współdzielenia przestrzeni. Rejestracja uczestników dostępna jest pod linkiem https://app.evenea.pl/event/gzmrajdrowerowy/

Przejazd rowerowy odbędzie się w sobotę o godz. 10. Rowerzyści wyjadą spod Urzędu Miasta w Bytomiu (ul. Parkowa 2), przejadą drogą wojewódzką DK 79 i zakończą przejazd na parkingu CINiBA przy ul. Bankowej 2 w Katowicach. Kolumna rowerowa będzie się przemieszczać z prędkością 8-15 km/h, a całość zostanie zorganizowana z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Finisz przejazdu zostanie zwieńczony wspólnym zdjęciem i nagraniem klipu promującego zrównoważoną mobilność.

Przejazd ma na celu promowanie roweru jako alternatywnego i doskonałego sposobu przemieszczania się, a także zwrócenie uwagi na udział rowerzystów w ruchu miejskim. Finał na parkingu samochodowym też nie jest przypadkowy. Wydarzenie pokaże, o ile mniej przestrzeni zajmują rowerzyści w porównaniu z liczbą miejsc parkingowych, z których musieliby skorzystać jako kierowcy samochodów.

Dzień bez samochodu/ 22.09

Ostatni dzień „Europejskiego Tygodnia Mobilności” to obchodzony corocznie 22 września „Dzień bez Samochodu”. Wszyscy kierowcy w tym dniu mogą podróżować komunikacją ZTM za darmo, jeśli tylko będą mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.

Tego dnia pasażerów czekają także pewne niespodzianki. W kilku miastach Metropolii na wybranych przystankach będzie czekała na nich m.in. gorąca kawa, którą będą mogli wypić m.in. z dyrektor ZTM Małgorzatą Gutowską oraz prezydentami miast.

Dokładna lista lokalizacji opublikowana zostanie na profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej ZTM.

Dodatkowo, 22 września mieszkańcy Metropolii będą mogli spotkać niecodziennego, ale dobrze znaną im osobę. W rolę kontrolera biletów wcieli się Krzysztof Hanke, polski aktor, satyryk, lider znanego, śląskiego „Kabaretu Rak”.

Wydarzenia w gminach / cały tydzień

Atrakcje przygotowane przez Metropolię odbędą się w sobotę, ale przez cały tydzień można się spodziewać różnych wydarzeń w miastach i gminach.  Przykładowo w Tarnogórskim Centrum Kultury będzie można zobaczyć wystawę fotografii „Tarnowskie Góry na kole. Od 1886…”. W Sosnowcu można będzie uczestniczyć w pilotażu nocnego busa na żądanie w ciągu linii tramwajowej 27, zamawianego aplikacją. A w Mysłowicach jedna z kawiarni oferuje bezpłatna kawę dla tych, którzy przyjadą na miejsce rowerem.

Metropolia skompletowała najciekawsze wydarzenia z okazji Tygodnia Mobilności na interaktywnej mapie, która dostępna jest pod linkiem: