Wyjeżdżasz na wakacje samochodem do Europy?

Eksperci z Yanosika podpowiadają, co musisz zabrać w trasę, wyjeżdżając na wakacje samochodem do Europy.

Wyjazd na wakacje do krajów europejskich wiąże się nie tylko z dłuższą podróżą własnym samochodem, ale również z obowiązkiem posiadania odpowiednich dokumentów i akcesoriów. Czy wiesz, co musisz zabrać ze sobą, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji? Eksperci z Yanosika sprawdzili, czego nie możesz zapomnieć wybierając się w trasę po Europie.

Wyjeżdżając własnym samochodem w trasę po europejskich krajach należy się odpowiednio przygotować. Przegląd auta przed wyjazdem to podstawa, ale poza nim, należy również pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Eksperci z Yanosika sprawdzili, czego nie możesz zapomnieć jadąc w trasę do Europy.

Te dokumenty zabierz ze sobą

Wyjeżdżając za granicę nie zapomnij o tym, że brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy oraz ubezpieczenia i dowodu rejestracyjnego w naszym kraju, nie musi mieć przełożenia na pozostałe państwa europejskie. Wybierając się za granicę lepiej zabierz ze sobą pełen komplet dokumentów, zwłaszcza, że zagraniczna policja nie uznaje aplikacji mObywatel, w której jest cyfrowe prawo jazdy.

Polecam również dodanie do naszej aplikacji raportu historii swojego samochodu. To elektroniczny zapis, na podstawie numeru VIN, który może się przydać w sytuacjach kryzysowych, takich jak niespodziewana awaria i wizyta w zagranicznym warsztacie samochodowym – informuje Julia Langa, Yanosik

Dodatkowym dokumentem, który należy ze sobą zabrać, jest OC. Zwłaszcza takie, które chroni nas przed obowiązkiem pokrycia wyrządzonych przez nas szkód. Polisa ta działa w większości krajów europejskich, jednak nie wszędzie. Na wyjazd do Czarnogóry, Albanii, Macedonii, Białorusi i Ukrainy będziemy potrzebowali także zielonej karty. Jest to potwierdzeniem, które wydaje ubezpieczyciel, o ważnym OC.

Wyjątkiem jest również Kosowo, w którym niestety nie uznaje się zielonej karty i przy wjeździe do kraju, należy wykupić ubezpieczenie graniczne.

Co z paszportem COVID-owym?

Planując wyjazd za granicę, sprawdzaj na bieżąco wymogi konkretnego kraju względem bezpieczeństwa COVID-19. Obecnie, jeśli jesteśmy zaszczepieni i posiadamy paszport covidowy z kodem QR to możemy podróżować po krajach europejskich. Jednak należy pamiętać, że działa on dopiero po uzyskaniu pełnej odporności, a więc 14 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki.

Paszport można pobrać przez aplikację mObywatel, a także wydrukować po pobraniu z internetowego konta pacjenta.

Nowym oświadczeniem rządu jest zapis, iż osoby podróżujące będą mogły się zwolnić z 10-dniowej obligatoryjnej kwarantanny po wykonaniu testu, po powrocie, w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy z terytorium państwa należącego do strefy Schengen, państwa będącego Pcz UE i państw, które uzgodniły z Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzanymi na czas epidemii COVID-19 (obecnie tylko Republika Turcji). Oczywiście wynik testu musi być negatywny.

To wyposażenie to absolutny must have

W Polsce nie obowiązują wymogi względem posiadania w samochodzie konkretnych elementów dodatkowego wyposażenia. Jedyne, co musi mieć przy sobie kierowca, to gaśnica i trójkąt. Jednak w krajach europejskich do tej listy należy dodać również apteczkę, kamizelkę, a nawet zapasowe żarówki (wymogi Czech).

W teorii obowiązuje zapis, że wyposażenie auta, musi być zgodne z wymogami kraju, w którym zostało ono zarejestrowane. Jednak w praktyce, poza trójkątem i gaśnicą, lepiej zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria, takie jak:

 • kamizelka odblaskowa,
 • zestaw do udzielania pierwszej pomocy,
 • zapasowe żarówki ( z wyjątkiem aut ze światłami ksenonowymi, neonowymi lub LED),
 • kliny zabezpieczające koła,
 • maseczki,
 • powyższe dokumenty.

Oczywiście zachęcamy wszystkich kierowców, którzy wybierają się w dalszą trasę po krajach europejskich, do zabrania ze sobą Yanosika. Nasza aplikacja podaje bieżące limity prędkości obowiązujące w konkretnych państwach, a także informuje o fotoradarach, które można spotkać w trasie. A trzeba pamiętać o tym, że mandat za granicą może nas słono kosztować – podpowiada Julia Langa, Yanosik

W zależności od kraju, do którego się wybieramy, obowiązuje lista różnych akcesoriów, które musimy mieć przy sobie. Poniżej dokładny spis:

 • Austria – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa,
 • Belgia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy,
 • Bułgaria – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy, gaśnica,
 • Chorwacja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy, zapasowe żarówki,
 • Czechy – zestaw do udzielania pierwszej pomocy, zapasowe żarówki,
 • Estonia – gaśnica, kamizelka odblaskowa, kliny zabezpieczające koła,
 • Francja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa,
 • Holandia – trójkąt ostrzegawczy,
 • Litwa – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy,
 • Łotwa – trójkąt ostrzegawczy, zestaw do udzielania pierwszej pomocy, gaśnica,
 • Niemcy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy,
 • Słowacja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa,
 • Słowenia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki,
 • Szwajcaria – trójkąt ostrzegawczy,
 • Węgry – trójkąt ostrzegawczy,
 • Włochy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.

Wybierając się w trasę po Europie dokładnie zaplanujcie swoją podróż i przystanki. Pamiętajcie, że w różnych krajach obowiązują inne limity prędkości oraz kary za ich przekroczenie. W podróży pomocnym rozwiązaniem może być aplikacja Yanosik, która nie tylko będzie nawigować do celu, ale również poinformuje Was o aktualnych limitach prędkości, a także o fotoradarach, które możecie spotkać w trasie.